AKO VYBRAŤ FAREBNÝ ODTIEŇ DO INTERIÉRU
Estetické riešenie prostredia v ktorom žijeme nás ovplyvňuje oveľa viac než si uvedomujeme. Súčasťou tohto riešenia je aj povrchová úprava stien a stropov.
Vymaľovanie vhodnou farbou má veľa predností oproti iným postupom, napr. obkladom a tapetovaniu. Nie je príliš nákladné, je relatívne rýchle a preto je možná častejšia obmena povrchu podľa aktuálnych prianí a zariadenia miestnosti. Dajú sa docieliť dobré výsledky aj pri minimálnych praktických skúsenostiach. Okrem toho sa vymaľovaním získa čistý a hygienicky nezávadný povrch. Náter súčasne chráni podklad a predlžuje jeho životnosť. Pri použití vhodných farieb je možné natrieť súčasne steny aj ďalšie povrchy ako sú drevotrieskové dosky, drevo, niektoré druhy tapiet.
Biela farba stien má svoje prednosti
Ešte pred začatím maľovania je účelné zvážiť všetky faktory, ktoré ovplyvnia celkový výsledok. V súčasnej dobe prevláda trend maľovania stien a stropov prevažne bielou farbou, ktorý má množstvo predností a to z praktického i estetického hľadiska.
Vymaľovanie jednou farbou je jednoduchšie, nie je potrebné kupovať rôzne odtiene farieb alebo tónovacie pasty a miešať odtiene. Biele miestnosti sú svetlejšie a preto je možné používať umelé osvetlenie krátku dobu počas dňa, čo je nielen príjemnejšie a zdravšie, ale aj lacnejšie. Farebné kombinácie nábytku a ďalších predmetov sa ľahšie prispôsobia bielemu priestoru a môžu byť aj pestrejšie. Ďalšou praktickou výhodou bielych a svetlejších odtieňov je ich ľahšie prekrytie pri ďalšom maľovaní. Na premaľovanie sýtych odtieňov je potrebné väčšia vrstva farby alebo častejšie odstraňovanie starých náterov.
Farebné riešenie interiérov
Farebné riešenie miestnosti sa riadi niektorými dôležitými pravidlami. Biela farba je prakticky neutrálna, ale pôsobí trochu chladne. Výraznejšie chladnejšie pocity vyvoláva modrá a zelená farba. Žltá, oranžová a červená farba pôsobí teplejšie.
Modrá, zelenomodrá a zelená farba miestnosť opticky rozširujú. Oranžové a červené odtiene priestor zdanlivo zužujú. Tmavšia zadná stena zdanlivo miestnosť skracuje a podobne tmavšia bočná stena priestor zdanlivo zužuje.
Je možné vytvoriť nenápadné pozadie a tým zvýrazniť predmety stojace pred ním. Naopak výrazné pozadie urobí menej nápadnými predmety v popredí. Na tmavšom pozadí vyniknú svetlé predmety a naopak. Je známe, že niektoré farebné kombinácie pôsobia príjemne a niektoré vyvolávajú nepríjemné pocity.
Z estetického aj praktického hľadiska hrá významnú úlohu aj hladkosť alebo menšia či väčšia hrúbka povrchu. Toto sa docieli okrem príslušnej úpravy podkladu aj voľbou zodpovedajúcej farby a vhodnou nanášacou technikou, napr., valčekom s jemnejšou alebo hrubšou štruktúrou.